Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna pozwala zapobiegać powstawaniu chorób zębów i przyzębia. Można stosować ją zarówno w gabinecie, jak i warunkach domowych.

W gabinecie

  • Instruktaż higieny jamy ustnej – przeprowadza go lekarz stomatolog lub higienistka. Celem jest nauczenie pacjenta, jak prawidłowo szczotkować zęby i jakie środki do higieny jamy ustnej wybierać.
  • Profesjonalne czyszczenie zębów – mechaniczne oczyszczanie powierzchni zębów za pomocą szczotek, gumek i past, piaskowanie za pomocą piaskarki i skalling, czyli usuwanie kamienia nazębnego ultradźwiękami.
  • Fluoryzacja – zabieg polegający na nałożeniu na płytkę zębów lakierów, żelów lub pianek, które wzmacniają szkliwo i zapobiegają powstawaniu próchnicy, zarówno pierwotnej jak i wtórnej.
  • Lakowanie zębów – polega na wypełnieniu bruzd, zagłębień i szczelin w obrębie świeżo wyrżniętych zębów stałych i mlecznych, specjalnym materiałem nazywanym lakiem szczelinowym. Ma to na celu zlikwidowanie miejsc podatnych na odkładanie się resztek pokarmowych.

W domu

Domowa profilaktyka polega na przestrzeganiu zaleceń lekarza stomatologa czy higienistki, regularnym szczotkowaniu zębów co najmniej trzy razy dziennie, stosowaniu nici dentystycznych czy płynów do płukania jamy ustnej. Niezwykle istotne są też wizyty kontrolne, na które należy zgłaszać się co 4–6 miesięcy.

Comments are closed.